Od pazourku po taktický nůž aneb chladné zbraně v českých dějinách

Hlavní stránka » Archiv aktualit » Od pazourku po taktický nůž aneb chladné zbraně v českých dějinách

Datum vydání: 22. 6. 2017

Ve dnech 15. 6. až 27. 8. se v prostorách Regionálního muzea v Chrudimi uskuteční výstava s názvem „Od pazourku po taktický nůž aneb chladné zbraně v českých dějinách“. Jak vyplývá z jejího názvu, cílem výstavy je představit široké veřejnosti vybrané chladné zbraně, které se na našem území v minulosti vyskytovaly a používaly.

Chladné zbraně jsou s našimi dějinami nedílně spjaty, ať už s dobou konfliktů nebo s obdobím míru. Jsou integrální součástí naší kultury. S rozvojem palných zbraní v 16. století byly sice stále více zatlačovány do pozadí, svůj význam však nikdy zcela neztratily. I v moderní době, kdy se staly hlavními bojovými prostředky střelné zbraně, vojenská technika a rakety (zastrašovacími zase jaderné hlavice), nevymizely chladné zbraně z výstrojí armád. Naopak, bodáky k puškám a útočné nože jsou součástí výzbrojí armád dodnes.

Množství zbraní a informací, které toto téma nabízí, je obrovské a v rámci jedné výstavy neuchopitelné. Typů a druhů chladných zbraní, které se na našem území od pravěku po současnost užívaly, bylo obrovské množství. Nemluvě o řadě dalších typů zbraní, které se na naše území dostaly s průchody cizích armád. Rozličné byly i jejich účely, neboť ne vždy sloužily pouze jako bojový nástroj. Například meče či šavle plnily často významnou ceremoniální a symbolickou funkci. Představovaná výstava nabízí sice jen menší, zato ale jistě reprezentativní, množství těchto zbraní.

Objekty

Od pazourku po taktický nůž aneb chladné zbraně v českých dějinách

Příslušné akce

  • čt 15.6.2017 - ne 27.8.2017
Od pazourku po taktický nůž aneb chladné zbraně v českých dějinách
Regionální muzeum v Chrudimi (Chrudim)