Království hraček Aleny Pleslové

Hlavní stránka » Archiv aktualit » Království hraček Aleny Pleslové

Datum vydání: 22. 6. 2017

Vstupme od 1. června do 27. srpna 2017 v Regionálním muzeu v Chrudimi do světa plného panenek, kočárků, pokojíčků, medvídků, ale i autíček, stavebnic či leporel z dob starších i nedávných. Výstava nejen pro děti, ale také jejich rodiče a prarodiče, protože každý z nás si rád vzpomene na poklady dětství. K vidění bude část rozsáhlé sbírky hraček paní Aleny Pleslové z Potštejna, která ji již několik let úspěšně vystavuje po celé republice.

Sběratelka Alena Pleslová ze Záměle u Potštejna s budováním své sbírky začala před 35 lety. Když byla malá, měla jedinou panenku, kterou dostala v roce 1952, kdy jí byl jeden rok, a stále ji má. Nejstarší panenka z její sbírky pochází z roku 1897, ale za nejzajímavější kousek považuje sběratelka panenku z roku 1902, která má totiž svůj rodokmen. V originální krabici u ní byl popis, od koho ji majitelka dostala, co měla na sobě a komu ji odkázala. K nejcennějším exemplářům sbírky patří kloubové panenky s hlavičkami z biskvitového porcelánu, se skleněnýma očima a s vlásky z pravých lidských vlasů. Hojně zastoupené jsou i panenky z kompozitů a celuloidové panenky.

Dnešní děti si podle paní Pleslové neumějí moc hrát, mají hraček hodně a upřednostňují ty na baterie, což je nenutí přemýšlet. Naopak, v dřívějších dobách například dívky o panenky pečovaly, oblékaly je, šily na ně a vařily jim. V muzeu bude samozřejmě k vidění jen část sbírky, které paní Alena Pleslová spolu se svým man želem Františkem věnuje svůj veškerý volný čas.

Svou sbírku, která se rozrostla na několik set kusů, paní Pleslová stále rozšiřuje, a to různými způsoby, od burz až po záchranu u popelnic, lidé jí panenky a hračky také nabízejí. Paní Pleslová má radost z každého nového exempláře, ať už je jakkoliv starý, kouzlo pro ni mají i celuloidové panenky ze 70. let. Protože často získává panenky ve špatném stavu, naučila se je opravovat a ráda i poradí. Vedle panenek obsahuje sbírka samozřejmě i doplňky k nim, takže nechybí oblečky, nádobíčko, pokojíčky s nábytkem, postýlky a kočárky. Chlapci nejvíce ocení různá vozítka, auta, medvědy, stavebnice a kostky.

K výstavě je doplněn Módní salon a Dětská herna.

Módní salon je určen zejména pro holčičky, které si v něm mohou vyzkoušet na dvě desítky šatů a šatiček, kloboučků, šáliček a závojů různých velikostí, materiálů a střihů, aby byly krásné jako panenky!!! Nechybí ani zrcadlo, ve kterém se slečny mohou okouknout!

V dětské herně mají malí návštěvníci k dispozici různé hračky, papírové skládačky, malířské stojany a pohádkový fotokoutek.

Objekty

Regionální muzeum v Chrudimi

Příslušné akce

  • čt 1.6.2017 - ne 27.8.2017
Království hraček sběratelky Aleny Pleslové
Regionální muzeum v Chrudimi (Chrudim)