Národní zahájení Dnů evropského dědictví

Hlavní stránka » Archiv aktualit » Národní zahájení Dnů evropského dědictví

Datum vydání: 25. 7. 2017

Od pátku 8. do neděle 10. září 2017 se v Chrudimi uskuteční významná událost - Národní zahájení Dnů evropského dědictví. Jejich hlavním tématem budou památky a příroda. A právě toto téma se zdá být východočeskému městu Chrudimi šité na míru. Nevěříte? Posuďte sami. Město Chrudim se nachází na území Národního geoparku Železné hory. Rekreační lesy Podhůra, nalézající se na jižním okraji města, zasahují také do Chráněné krajinné oblasti Železné hory. Nedaleko od centra města můžete objevit přírodní památku Ptačí ostrovy nebo revitalizovaný vodní náhon, podél kterého Vás provede naučná stezka Modrá osa. Přímo nad náhonem se tyčí městské hradby s jednou z největších městských památkových zón ve východních Čechách. Mezi nejhodnotnější stavby patří Mydlářovský dům, kde vystavují loutky z celého světa, ale především ty české. Vždyť české a slovenské loutkářství bylo v roce 2016 zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Muzejní budovy ukrývají sbírky Regionálního muzea a jeden z nejkrásnějších sálů v České republice. Bývalý kostel sv. Josefa zase východočeské barokní umění. Návštěva Chrudimi jistě stojí za to. Vždyť za péči o kulturní památky získala titul Historické město roku 2013. Dominantou města je kostel Nanebevzetí Panny Marie na Resselově náměstí s barokním sloupem Proměnění Páně.  A přestože to nemusí být na první pohled zřejmé, každá z uvedených památek má k přírodě na Chrudimsku velmi blízko. Kostel Nanebevzetí Panny Marie i sloup Proměnění Páně byl postaven z pískovce z bývalého lomu ve Škrovádě, který je z Chrudimi vzdálen „co by pískovcem dohodil“, a můžete ho s námi navštívit. A takto bychom mohli pokračovat dále, ale nebudeme. Místo toho Vás pozveme do Chrudimi, kde se toho dozvíte mnohem více. Pojďte s námi objevovat kouzlo jedinečných kulturních a přírodních památek v Chrudimi a okolí. Všechny akce roku 2017 v rámci cyklu Památkly a Příroda neleznete na www.pamatkyapriroda.cz


Národní zahájení Dnů evropského dědictví

8. – 10. září 2017

Vyvrcholením cyklu Památky a Příroda 2017 budou Dny otevřených dveří památek s Národním zahájením dnů evropského dědictví spolupořádaným Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Akce bude započata vernisáží výstavy Nositel tradice lidových řemesel. Těšit se můžete také na tradiční folklórní festival Obžinky.

Program:

Pátek 8. září 2017

18:00-19:00 / Slavnostní koncert Chrudimské komorní filharmonie

(náměstí U Vodárny, diriguje Martin Profous)

19:15-20:00 / Ohňová show (Žižkovo náměstí)

20:00 / Tomáš Kočko a Orchestr (Klášterní zahrady)

Sobota 9. září 2017

10:00 / Slavnostní zahájení Dnů evropského dědictví (Resselovo náměstí)

9:00-18:00 / Den otevřených dveří památek (otevřené památky a expozice, vstup zdarma)

Celý den otevřené památky a expozice: Muzeum barokních soch - workshop zaměřený na vytváření barokních odlitků, Regionální muzeum v Chrudimi - workshop zaměřený na tvorbu z rybích šupin, Muzeum loutkářských kultur - workshop, Vodní zdroje Chrudim (sídlo Národního geoparku Železné hory - workshop zaměřený na vytváření sádrových odlitků pravěkých fosílií), kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Kateřiny, kostel sv. Michaela, galerie Art, bašta Prachárna, Chrudimská šatlava, věznice v budově Okresního soudu v Chrudimi, Sokol Chrudim na Tyršově náměstí, U Vodárny - výstava Nositel tradic lidových řemesel.

13:00 / Vernisáž výstavy Fotoklubu Chrudim (Divadlo Karla Pippicha)

9:00-17:00 / Chrudimské obžinky (Resselovo náměstí)

9:00 / Jarmark (Resselovo náměstí)

9:00 / Ještě než se sklidí (pozvánky folklorních souborů)

11:30 / A před obědem pohádku (loutkové představení pro děti)

15:00-17:00 / To nejlepší z úrody  (obžinkový program folklórních souborů)

Neděle 10. září 2017

8:30 / Zpíváme spolu, zpíváme Bohu (ranní mše s rozloučením folklorních souborů, kostel Nanebevzetí Panny Marie na Resselově náměstí)

-----------------------------------------------------------------------------------------------

10:00 - 14:00 / Za Skutečnými zážitky

Výlet s komentovanou procházkou Naučnou stezkou Horkami u Skutče

10:00 /Odjezd od kostela Nanebevzetí Panny Marie na Resselově náměstí v Chrudimi

cca 14:00 / Příjezd do Chrudimi

Výlet je třeba rezervovat v Turistickém informačním centru Chrudim! Zdarma. Svačinu s sebou!

------------------------------------------------------------------------------------------------

14:00 / Lesní slavnost na Čertově skalce (Podhůra - rozhledna Bára)