Vánoční výstava v Prachatickém muzeu aneb co si lidé věšívali

Home » Archiv aktualit » Vánoční výstava v Prachatickém muzeu aneb co si lidé věšívali

Datum vydání: 18. 12. 2007

Už jste letos přemýšleli, co si pověsíte na vánoční stromeček? Nechce se vám znovu vytahovat z krabice ty staré zaprášené ozdoby, které pamatují bílé ladovské zimy? Pro vaši inspiraci a také proto, že se vánoční ozdoby málokdy v Čechách stávají vystavovanými artefakty, dovolujeme si vás pozvat do Prachatického muzea na expozici o historii těchto drobných roztomilých předmětů.

Prvními vánočními ozdobami bylo ovoce – jablka, hrušky, ořechy, sušené plody, které se zavěšovaly pomocí provázků nebo nití na stromek. Další surovinou k výrobě byl cukr, vejce a med. Kvůli zdobení smrčků, borovic nebo jedliček se peklo marcipánové i tragantové cukroví.

Historie komerční výroby ozdob není tak vzdálená, lze ji datovat do posledních sto padesáti let. Zvláštním a velmi tvárným materiálem pro jejich výrobu byl v té době také papír nebo vata. V továrnách se vyráběly ozdoby chromolitograficky tištěné, ozdoby z papírmašé a nebo z kartonové lepenky (fascinující svou precizností jsou obzvláště ozdoby z tzv. drážďanské lepenky).

Velmi zajímavé a v Čechách jen málo zastoupené byly ozdoby z kovu (cínové krápníky, motýli, plechové skřipce ve tvaru kaprů, hvězdic apod.).

Snad nejrozšířenějším technologickým postupem bylo foukání skleněných ozdob. První ozdoby začala v polovině 19. století produkovat sklářská dílna v Durynském městě Lauscha. V českých zemích se začaly vyrábět na sklonku 19. století jako vedlejší produkt při výrobě bižuterie.Objevily se nejprve na Jablonecku, poté v Podkrkonoší, ale vyrábělo se i na Moravě.

Určit dnes provenienci nebo dokonce konkrétní výrobnu vánočních ozdob je velmi problematické. Jisté je, že ty první pocházely hlavně z Německa a odtud se rozšířily po celé Evropě. Jejich vzory pak přebíraly další dílny. Ve druhé a třetí čtvrtině 20. století měly foukané ozdoby ve tvaru reflektorů, oliv a ptáčků ve svém výrobním programu firmy z Čech, Moravy, Polska, Německa i Rakouska.

Ale o tom všem vypráví výstava „Vánoční ozdoby – náhled do historie“ , kterou můžete v Prachatickém muzeu shlédnout od 28.11. až do 31. 12. 2007. Přijďte, podívejte se a užívejte klidu vánoční pohody.

zdroj: CzechTourism - Regionální infobulletin