Související aktuality |
- Česká filharmonie bude dnes po letech hrát v Pardubicích Mou vlast (15.3.2018, Pardubický kraj)
Pardubice – Jeden z vrcholů festivalu Pardubické hudební jaro je dnes večer připraven do Tipsport areny v Pardubicích, kam přijede Česká filharmonie pod taktovkou Petra Altrichtera zahrát cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Slavnostní koncert je věnován stému výročí založení Československé republiky.
„Roky zakončené osmičkou mají v Čechách, na Moravě, ale také na Slovensku zvláštní význam. Nutí nás trochu zpomalit tempo a ohlédnout se za tím, jak před 100 lety vznikla a před 25 lety zanikla Československá republika, jak byla před 80 lety okleštěna a jak do ní před 70 lety nenápadně vstoupila totalita. Připomeneme si, i jaké naděje přinesla doba před 50 lety, aby pak byly rychle utnuty příjezdem ruských tanků. Právě tenkrát uskutečnila Česká filharmonie s dirigentem Václavem Smetáčkem silně euforické turné po českých městech s Mou vlastí. V Pardubicích vystoupila 13. září 1968, kdy ještě všechno bylo živé, ve Východočeském divadle. Jsem rád, že letos tu bude hrát Česká filharmonie Mou vlast znovu, tentokrát už v demokratickém státě, ve zcela jiných podmínkách,“ řekl Roman Línek, předseda správní rady festivalu Pardubické hudební jaro.
Smetanův cyklus symfonických básní spojoval národ v nejpohnutějších, nejvypjatějších dobách. Úvodní takty Vyšehradu posilovaly ve válečné době mysli našich předků. Mnozí zažili neopakovatelnou atmosféru spontánních provedení Mé vlasti našimi orchestry v pohnutých dnech listopadu a prosince 1989. Či památné společné provedení díla Českou, brněnskou a Slovenskou filharmonií pod taktovkou legendárního Rafaela Kubelíka v květnu 1990 na Staroměstském náměstí v Praze, jež oznamovalo světu, že jsme společně vkročili na novou cestu…
Česká filharmonie byla s Mou vlastí bytostně spjatá od počátků své existence. Především díky ní se dílo pravidelně hrálo u nás i ve světě. Samostatnou kapitolou je pak dlouhá tradice zahajovacích koncertů Pražského jara, jež poskytla během desetiletí posluchačům celou řadu vynikajících interpretačních kreací Mé vlasti.
Petr Altrichter je představitelem současné české dirigentské špičky. Sedm let mimo jiné vedl Komorní filharmonii Pardubice (1982-1989), byl šéfem FOK, vedl filharmonie v Kostnici, Liverpoolu a Brně. Pravidelně hostuje po celém světě.
- 40. ročník Pardubického hudebního jara zahájí Česká filharmonie (19.2.2018, SWEN)
Ve středu 14. března ožijí Pardubice opět velkým svátkem klasické hudby. Tradiční festival Pardubické hudební jaro zahájí letos Česká filharmonie Smetanovým cyklem symfonických básní Má vlast pod vedením dirigenta Petra Altrichtera. Ještě předtím se však mohou diváci těšit na tzv. Prolog festivalu, na kterém vystoupí 4. března ve VČD Pardubice sopranistka Eva Urbanová v hlavní roli opery Bedřicha Smetany Libuše a 13. března proběhne v divadle K. Pippicha v Chrudimi opera G. Verdiho Rigoletto.
14. března v 19:00 hodin v Tipsport areně v Pardubicích odstartuje Slavnostním zahajovacím koncertem 40. ročník hudebního festivalu Pardubické hudební jaro. Na programu bude cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany – Má vlast. Má vlast je národním symbolem, jaký nám závidí celý svět. Těžko si lze představit jiný, lepší, vhodnější způsob, jak hudebně oslavit století naší státnosti. Po dlouhých osmatřiceti letech přivítáme v Pardubicích Českou filharmonii, hudební těleso, které bylo s cyklem symfonických básní Má vlast bytostně spjato od počátku své existence. Za dirigentským pultem uvidíme předního českého dirigenta Petra Altrichtera, který v letech 1982 – 1989 umělecky působil v Pardubicích, kde vedl Komorní filharmonii Pardubice.
Petr Altrichter vystudoval na ostravské konzervatoři spolu s hrou na lesní roh i dirigování, ve kterém pokračoval na Janáčkově akademii múzických umění (JAMU) v Brně. Ještě během studií (v roce 1976) se zúčastnil světové dirigentské soutěže v Besançonu, kde obdržel druhou cenu a zvláštní cenu Francouzského svazu skladatelů. Tento úspěch se stal podnětem pro to, aby začal systematičtěji budovat svou dirigentskou kariéru. Mezi nejvýznamnější etapy jeho profesní dráhy patří jedenáctileté vedení Jihozápadní německé filharmonie v Kostnici, kde zastával funkci uměleckého ředitele a šéfdirigenta (1993-2004). V tomto období stál rovněž v čele Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu (1997-2001), kam nastoupil po desetiletém působení českého kolegy Libora Peška. V lednu 2002 byl jmenován šéfdirigentem Filharmonie Brno. Pravidelně je zván k orchestrům po celém světě - spolupracoval např. s Berlínskými symfoniky, Londýnskými filharmoniky, Japonským symfonickým orchestrem, Krakovskou filharmonií, Milánským orchestrem, Symfonickým orchestrem v Rize, Symfonickým orchestrem RTL Luxembourg, Symfonickým orchestrem v Baden-Badenu, Orquesta Filarmonica de Gran Canaria atd. Hostoval na významných festivalech v Paříži, Madridu, Chicagu, Curychu, Salcburku, Vídni, Seville, St. Etienne, Avignonu, Palermu, Praze, Edinburku a v Aténách.
Česká filharmonie byla založena v roce 1896 a hned se stala nejvýznamnějším českým symfonickým orchestrem a již před 1. světovou válkou si na evropských scénách vybudovala značné renomé. Do historie orchestru se během sto dvaceti let jeho existence zapsala celá řada českých i zahraničních osobností. Historicky první koncert České filharmonie se konal 4. ledna 1896 v pražském Rudolfinu. Řídil ho sám Antonín Dvořák. Od té doby se za dirigentským pultíkem vystřídala celá řada významných šéfdirigentů. Za všechny jmenujme například Václava Talicha, Karla Ančerla, Václava Neumanna nebo Jiřího Bělohlávka. V Pardubicích se představí na slavnostním zahajovacím koncertě Pardubického hudebního jara pod vedením Petra Altrichtera.
Tomuto bezpochyby významnému zahajovacímu koncertu ale předcházejí další dva koncerty, které organizátoři Pardubického hudebního jara zařadili do tzv. Prologu festivalu. Dílo Bedřicha Smetany mohou zhlédnout diváci již 4. března 2018 od 19:00 hodin ve Východočeském divadle v Pardubicích. Na programu je operní představení Libuše v hlavní roli se sopranistkou Evou Urbanovou. Toto představení nám do Pardubic přiváží Operní soubor Divadla J. K. Tyla v Plzni. Operu řídí dirigent Oliver Dohnányi v režii Martina Otavy a Tomáše Pilaře.
Druhé operní představení proběhne v úterý 13. března od 19:00 hodin v chrudimském Divadle Karla Pippicha. Diváci se mohou těšit na jednu z nejslavnějších italských oper z pera slavného italského skladatele G. Verdiho – Rigoletto. Operní představení v podání Operního souboru divadla F. X. Šaldy Liberec proběhne pod dirigentskou taktovkou Martina Doubravského v režii Oldřicha Kříže.
Další koncerty, operní či baletní představení se uskuteční nejen v Pardubicích, ale také v dalších koncertních sálech a památkových objektech regionu. Představí se celá řada domácích i zahraničních špičkových umělců a souborů. Za všechny jmenujme například: Soubor Les Folies Francoises (Francie), Kateřinu Englichovou a Viléma Veverku, 4TET, Mischu Maiskeho, domácí Komorní orchstr Barocco sempre giovane, Vlachovo Kvarteto, Operní soubor Slezského divadla Opava nebo operního pěvce Štefana Margitu. Z naší pestré nabídky si vybere opravdu každý.
- Jubilejní 40. ročník Pardubického hudebního jara 2018 již v předprodeji (15.1.2018, SWEN)
V koncertních sálech, divadlech, památkových objektech, i méně tradičních prostorách v Pardubicích a dalších místech Pardubického kraje se uskuteční v rámci jubilejního ročníku Pardubického hudebního jara celkem 24 festivalových koncertů, operních a baletních představení. Předprodej vstupenek na PHJ 2018 probíhá již od poloviny listopadu 2017.
Jubilejní 40. ročník mezinárodního festivalu Pardubické hudební 2018 nabízí opravdu reprezentativní program. Už nyní se můžeme těšit např. na koncerty k výročí 100 let založení Československé republiky: Smetanovu Mou vlast v podání České filharmonie, Dvořákovy Slovanské tance s Filharmonií Brno a Smetanovu Libuši s Evou Urbanovou v hlavní roli. K devadesátému výročí úmrtí Leoše Janáčka uvedeme hned dva koncerty a operu Liška Bystrouška.
V Pardubicích, Chrudimi, Hlinsku, Heřmanově Městci, Přelouči, Sezemicích, Kameničkách, ve Vysokém Mýtě a Žďáru nad Sázavou se představí přední orchestry, dirigenti, operní a baletní soubory, komorní tělesa, pěvecké sbory a sólisté opravdu zvučných jmen – vedle již zmíněné České filharmonie a Filharmonie Brno s dirigenty Petrem Altrichterem a Petrem Vronským zavítá do Pardubic legendární Mischa Maisky, mnohými kritiky považovaný za nejlepšího violoncellistu současnosti, dále Janáčkův komorní orchestr Ostrava s klavíristou Matyášem Novákem, houslista Janem Mráčkem a Barocco sempre giovane, francouzský barokní soubor Les Folies Francoises, pražský žesťový ansámbl Czech Brass, Vlachovo kvarteto Praha, vokální okteta Gentlemen Singers a Octopus pragensis, pěvci Adam Plachetka, Kateřina Kněžíková, Eva Urbanová a Štefan Margita, harfistky Jana Boušková a Kateřina Englichová a další. Určitým vybočením z žánru klasické hudby bude koncert vokálního seskupení 4TET s Jiřím Kornem v Chrudimi a v Pardubicích.
Koncerty festivalu se konají pod záštitou významných osobností kulturního a politického života a velvyslanců zemí zúčastněných umělců, s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky, Pardubického kraje, Statutárního města Pardubice a dalších subjektů.
Více informací o festivalu a program naleznete na www.pardubickehudebnijaro.cz
Předprodej vstupenek na jubilejní 40. ročník Pardubického hudebního jara 2018:
Turistické informační centrum Pardubice
nám. Republiky 1, tel. 466 768 390
e-mail: region@ipardubice.cz
online: www.ticketportal.cz
online: www.colosseum.eu
a v místech konání koncertů
Mgr. Josef Krečmer, umělecký ředitel a dramaturg festivalu
- Pardubické hudební jaro se představí v Hlinsku se dvěma koncertními večery (3.11.2017)
Mezinárodní festival Pardubické hudební jaro (PHJ) pořádá tradičně koncerty, operní a baletní představení v koncertních sálech a památkových objektech celého Pardubického kraje. V rámci jubilejního 40. ročníku uspořádá ve spolupráci s Městským kulturním klubem Hlinečan hned dva koncerty.
V pátek 20. dubna 2018 od 19 hodin vystoupí v Kostele Narození Panny Marie v Hlinsku vokální soubor Gentlemen Singers, který je jediným profesionálním mužským oktetem v České republice, vítězem mezinárodních soutěží a pravidelným účastníkem významných festivalů od USA až po Jižní Koreu. V Hlinsku se představí s programem duchovní hudby nazvaným Evokace. Charakterizuje jej mimořádné historické rozpětí skladeb, kdy stará hudba je pravidelně konfrontována se skladbami dvacátého a jednadvacátého století. Evokuje v nás hudební představy a duchovní principy jen zdánlivě zapomenuté, ve skutečnosti trvale platné a stále aktuální.
Další festivalový koncert se uskuteční ve čtvrtek 3. května 2018 od 19 hodin v Multifunkčním centru. Bude to „Večer se Štefanem Margitou“. Oblíbený český operní pěvec slovenského původu působil na scénách nejslavnějších operních domů např. ve Vídeňské Volksoper, milánské La Scale, londýnské Covent Garden a v roce 2008 i v newyorské Metropolitní opeře. Ve skladbách Petra Iljiče Čajkovského, Césara Francka, Franze Schuberta, George Gershwina doprovodí Štefana Margitu pražský komorní orchestr Quattro s mladým dirigentem Markem Štilcem.
Večer se Štefanem Margitou - předprodej: od 7. listopadu od 14 hodin v TIC Hlinsko, od 16 hodin na on-line rezervačním systému www.mfc-hlinsko.cz. Vstupné: 1.-5. řada 550 Kč, ostatní 490 Kč
|